O PROJEKCIE MÓJ SPORTOWY AZYL

“Rataje- mój sportowy azyl” to projekt skierowany do wszystkich mieszkańców Poznania zamieszkujących Chartowo, Rataje i Żegrze, a „Grunwald- mój sportowy azyl” to projekt dedykowany mieszkańcom osiedli Grunwald Północ, Grunwald Południe, Stary Grunwald.
Zakłada bezpłatne zajęcia dla dzieci, młodzieży, kobiet (w tym kobiet w ciąży), mężczyzn oraz seniorów. Zajęcia będą bazować na dostępnej infrastrukturze (parki, siłownie zewnętrzne, boiska ogólnodostępne itd.). Dla mieszkańców przygotowane będą ćwiczenia ogólnorozwojowe, nordic walking, fitness, aerobik, zdrowy kręgosłup, treningi biegowe, zajęcia rekreacyjne dla najmłodszych i wiele innych. Do tego zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, porady dietetyka, konsultacje z fizjoterapeutami. Planowane są również zawody sportowe, turnieje oraz organizacja rodzinnych festynów.O ZAJĘCIACH

Głównym celem projektu jest promocja i upowszechnienie szeroko pojętej kultury fizycznej, aktywizacja lokalnej społeczności wypracowanie zdrowych nawyków. Należy pamiętać, że w dzisiejszych czasach bardzo ważne jest to aby utrzymywać organizm w odpowiedniej kondycji fizycznej, dzięki czemu wzmacniamy również naszą odporność. Zajęcia odbywać się będą od marca do grudnia 2021 roku w oparciu o dostępną bazę sportowo-rekreacyjną. Planowane są ćwiczenia oraz treningi na salach gimnastycznych, ogólnodostępnych boiskach, parkach oraz terenach zielonych. Dla dzieci i młodzieży oprócz specjalistycznych treningów przygotowywane będą zajęcia w formie animacji ruchowych. Dla dorosłych i seniorów organizowane będą ćwiczenia na siłowniach zewnętrznych, ćwiczenia w salach gimnastycznych oraz w salkach w domach kultury – tj. zdrowy kręgosłup czy zajęcia specjalistyczne dla kobiet i mężczyzn, nordic walking przede wszystkim na terenie Malty. W okresie zimowym planowany jest również kurs narciarstwa dla dzieci i młodzieży, dorosłych i seniorów na stoku narciarskim Malta Ski. Ponieważ zajęcia są darmowe będzie mógł w nich uczestniczyć każdy mieszkaniec dzielnicy niezależnie od sytuacji finansowej. Dostępność bezpłatnych ćwiczeń, treningów spowoduje aktywizację tych osób, które do tej pory nie mogły skorzystać z takich specjalistycznych zajęć sportowych. W czasach gdy coraz więcej Polaków w tym dzieci ma cukrzycę- 7 procent według szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, a według badań CBOS 38 procent Polaków ma nadwagę, a 21 procent otyłość i tylko 39 procent Polaków ma prawidłową masę ciała. Oznacza to, że takie projekty jak “Rataje- mój sportowy azyl” są niezbędne w walce z chorobami cywilizacyjnymi w XXI wieku. Kolejnym celem jest odciągnięcie dzieci i młodzieży od smartfonów, komputerów i zainteresowanie ich modelem spędzania wolnego czasu na różnych formach aktywności ruchowej. Szczególnie teraz kiedy dzieci i młodzież mają ograniczone możliwości ze względu na sytuację epidemiczną, ze względu na naukę zdalną i mniejszą liczbę zajęć dodatkowych.

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Projekt realizowany ze środków Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2024

Scroll to Top